Kwiaty w kościele na… Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Jedną z najważniejszych postaci adwentu jest Maryja.
U początku roku liturgicznego zawsze przypada uroczystość ku Jej czci, którą obchodzimy 8 grudnia. Jak zaakcentować kwiatami obecność tej uroczystości w trwającym okresie adwentu?

Jakie kwiaty na Niepokalane Poczęcie, jakie kwiaty na 8 grudnia

 

Prawdę o niepokalanym poczęciu Maryi Kościół ogłosił uroczyście, jako dogmat wiary, w połowie XIX wieku. Dokonał tego papież Pius IX 8 grudnia 1854 roku w bulli Ineffabilis Deus (Niewyrażalny Bóg).

Jest to uroczystość, która wchodzi w czas adwentu. Poprzez kwiaty możemy to podkreślić. Biały akcent kwiatowy dodany do fioletowych, adwentowych kompozycji,
zaznaczy obecność tej uroczystości w trwającym okresie liturgicznym. Gwoli ścisłości, nie musimy z tego powodu przebudowywać całej aranżacji na jeden dzień. Można posłużyć się drobnym, białym goździkiem czy chryzantemą, zatrwianem lub różą. Możliwości jest wiele i są najczęściej ograniczone tym, co uda nam się znaleźć na giełdzie 🙂 Żeby nie dodawać sobie zbędnej pracy i przy okazji nie niszczyć gąbki przez przekładanie kwiatów, planując kompozycje na pierwszy tydzień adwentu powinniśmy mieć „z tyłu głowy”, że możemy od razu zostawić sobie miejsce na dodatkowe kwiaty, które pojawią się tam tydzień później.

Dodatkowo kwiaty można również ustawić przy figurze lub obrazie Matki Bożej, pamiętając o zachowaniu umiaru, stosownego do aktualnego okresu liturgicznego.

Jeśli ktoś jest posiadaczem głównego pędu winorośli, to taki element można zastosować w adwentowej kompozycji i świetnie będzie wyrażał to, o czym czytamy w Księdze Izajasza – Iz 11,1-10:

I wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni. I spocznie na niej Duch Pański, duch mądrości i rozumu, duch rady i męstwa, duch wiedzy i bojaźni Pańskiej. 

I jeszcze słowo o drugiej postaci, która jest nam ukazana w czytaniach II niedzieli adwentu – św. Janie Chrzcicielu. Do niego to odnosi się słowo proroka Izajasza, gdy mówi: «Głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego» (Mt 3,2-3).

el_greco_-_st-_john_the_baptist_-_wga10548
Święty Jan Chrzciciel, El Greco

W ikonografii św. Jan Chrzciciel jest często przedstawiany, jako ten, który wskazuje na Baranka – Jezusa. Ta postawa św. Jana w bardzo prosty sposób obrazuje jaką rolę powinny spełniać w liturgii kompozycje, które tworzymy i kierunek w jakim powinniśmy podążać. By za ich pomocą nakierowywać, a nie przysłaniać, wiernym trzy najważniejsze miejsca w przestrzeni liturgicznej – tabernakulum, ołtarz główny i ołtarz słowa (ambona).

Co jakiś czas (ostatnio w 2019 r.) Uroczystość Niepokalanego Poczęcia przypada w niedzielę. Zgodnie z przepisami liturgicznymi obchody uroczystości powinny być wtedy przesunięte na poniedziałek – czyli pierwszy dzień wolny. Stolica Apostolska zrobiła w tym miejscu wyjątek i zezwoliła, by za każdym razem, gdy zachodzi zbieżność uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP i niedzieli adwentu Konferencja Episkopatu podjęła decyzję czy obchodzić ją w niedzielę. Zaleciła jednocześnie, by nie pomniejszyć znaczenia niedzieli okresu adwentu. Ma się to wyrazić m.in. poprzez zachowanie drugiego czytania z II niedzieli adwentu i nawiązania do trwającego okresu liturgicznego w homilii.

Dobrego komponowania!


Jeśli treść tego artykułu była dla Ciebie przydatna, to możesz pomóc nam dotrzeć z nim dalej, klikając niżej w ikonkę udostępniania lub dając nam like pod artykułem lub na fanpage’u Ośrodka Formacji Liturgicznej w Zawichoście. Mały gest, a może wiele 🙂 Za każdy serdecznie dziękujemy i zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami na blogu.

 

Jeden komentarz na temat “Kwiaty w kościele na… Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s