Kwiaty w kościele na… Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Przed nami Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Czy musimy zmieniać kompozycje ułożone na pierwszy tydzień adwentu?

Kwiaty w kościele, adwent

Pierwszą ważną postacią i zarazem najważniejszą w czasie całego adwentu, jest Maryja.
U początku roku liturgicznego zawsze przypada uroczystość ku Jej czci, którą obchodzimy 8 grudnia – Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Prawdę o niepokalanym poczęciu Maryi Kościół uroczyście ogłosił, jako dogmat wiary, w połowie XIX w. Dokonał tego papież Pius IX, 8 grudnia 1854 roku, w bulli Ineffabilis Deus (Niewyrażalny Bóg).

Jest to uroczystość, która wchodzi w czas adwentu. Poprzez kwiaty możemy w tym dniu to podkreślić. Ale nie musimy z tego powodu przebudowywać całej aranżacji na jeden dzień.
Biały akcent kwiatowy dodany do fioletowych, adwentowych kompozycji, ukaże obecność tej uroczystości w trwającym okresie liturgicznym.

Jeśli ktoś jest posiadaczem głównego pędu winorośli, to jest niemałym szczęściarzem. Można zastosować go w adwentowej kompozycji i świetnie będzie wyrażał to, o czym czytamy w Księdze Izajasza – Iz 11,1-10:

I wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni. I spocznie na niej Duch Pański, duch mądrości i rozumu, duch rady i męstwa, duch wiedzy i bojaźni Pańskiej. 

Naszym zadaniem jest skupienie się na osobie Maryi i podkreślenie prawdy o Jej niepokalanym poczęciu. Jak to można zrobić? Przede wszystkim zaczerpnąć u źródła z czytań z dnia jakie daje nam Kościół (Rdz 3,9-15.20; Ef 1,3-6.11-12; Łk 1,26-38), nie poprzez ich inscenizowanie w przestrzeni kościoła, ale wejście w sens jaki ukazują – na kogo lub na co zwracają nam uwagę.

jakie kwiaty na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia
Białe alstremerie na tle fioletowych gałązek, z goździkami drobnokwiatowymi i bluszczem pospolitym w dolnej części kompozycji, aranżacja: Małgorzata Kuś, foto: Jarosław Kuś, katedra na Wawelu, Kraków

I jeszcze słowo o drugiej postaci, która jest nam ukazana w II niedzielę adwentu – św. Janie Chrzcicielu. Do niego to odnosi się słowo proroka Izajasza, gdy mówi: «Głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego» (Mt 3,2-3).

W ikonografii św. Jan Chrzciciel jest często przedstawiany, jako ten, który wskazuje na Baranka – Jezusa.

el_greco_-_st-_john_the_baptist_-_wga10548
Święty Jan Chrzciciel, El Greco

Ta postawa św. Jana niech przypomina nam w czasie adwentu (i nie tylko), jaką rolę powinny spełniać w liturgii kompozycje, które tworzymy, aby i one wskazywały (a nie zasłaniały) to, co w przestrzeni liturgicznej najważniejsze.

Na koniec ciekawostka historyczna.
Tegoroczna uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP przypada w sobotę.  A co by się stało, jeśli przypadałaby w niedzielę? Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2013 roku. Zgodnie z przepisami liturgicznymi obchody tej uroczystości powinny być przesunięte na pierwszy dzień wolny, ale… Stolica Apostolska zezwoliła wtedy, by za każdym razem, gdy zachodzi zbieżność uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP i niedzieli adwentu, aby to Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzję czy obchodzić ją w niedzielę. Zaleciła jednocześnie, by nie pomniejszyć znaczenia niedzieli okresu adwentu. Ma się to wyrazić m.in. poprzez zachowanie drugiego czytania
z II niedzieli adwentu i nawiązania do trwającego okresu liturgicznego w homilii. Kolejna taka zbieżność już za… rok, czyli 8 grudnia 2019 roku  🙂


Jeśli treść tego artykułu była dla Ciebie przydatna, to możesz pomóc nam dotrzeć z nim dalej, klikając niżej w ikonkę udostępniania lub dając nam like na fanpage’u Ośrodka Formacji Liturgicznej w Zawichoście.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s