Kwiaty w kościele… na Boże Narodzenie

Wielu z nas zauważa wyraźny dysonans pomiędzy powierzchownym obrazem Bożego Narodzenia w obecnej, konsumpcyjnej kulturze a przesłaniem, jakie odnajdujemy w liturgii – i to dobrze. Jako osoby odpowiedzialne za aranżacje kwiatowe w kościele, możemy pomagać wiernym w przeżywaniu uroczystości lub poprzez przesadną wielkość kompozycji, skutecznie odwracać ich uwagę od liturgii.

dekoracje kwiatowe na Boże Narodzenie, amarylis

Do zakończenia adwentu pozostał jeszcze ponad tydzień, ale dla nas, zajmujących się kwiatami w kościele, po okresie względnego spokoju przychodzi okres intensywnej pracy przed zbliżającymi się świętami. Jeżeli jeszcze nie odwiedziliście najbliższej giełdy, to jest to ostatni dzwonek na zorientowanie się jakim materiałem roślinnym będziecie mogli dysponować, a także dobry czas na wybór oraz zamówienie kwiatów na przyszły tydzień. Im wcześniej to zrobicie, tym mniejszy stres czeka Was przed samymi świętami.

Wielu z nas będzie dekorowało wnętrza świątyni wilczomleczem nadobnym (Euphorbia pulcherrima), znanym szerzej jako gwiazda beltlejmska lub poinsecja. Do dyspozycji mamy ponad 50 kombinacji kolorystycznych tej rośliny, różniących się barwą liści podkwiatostanowych (tzw. podsadek). Kwiaty poinsecji są niepozorne i mało widoczne.

gwiazda betlejemska w kościele,, dekoracje z gwiazdy betlejemskiej
Wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima)

Jest to roślina bardzo wrażliwa na mróz. Dlatego przy przenoszeniu jej z budynku giełdy do samochodu, musimy zachować dużą ostrożność. Nawet niedługie wystawienie rośliny na działanie ujemnej temperatury, bez osłonięcia jej włókniną lub innym materiałem, może w najlepszym wypadku skutkować brązowymi plamami na liściach, a najczęściej zwiędnięciem i zrzuceniem liści.
Pamiętajmy również o oszczędnym podlewaniu. Poinsecje nie znoszą przelewania!

W liturgii Bożego Narodzenia, pochylamy się nad misterium Wcielenia.
Kolorami tego okresu są czerwień i złoto – kolory królewskie, mówiące o godności i potędze Chrystusa. Wymiar królewski jest mocno skontrastowany z prostotą szopki, wskazującej także na inny wymiar Bożego Narodzenia. Jezus Chrystus, prawdziwy Bóg, dla nas staje się człowiekiem.

W naszej kompozycji wykorzystaliśmy kwiaty zwartnicy (Hippeastrum), zwane często amarylisami (mimo, że nie jest to poprawna nazwa, bo choć zwartnica (Hippeastrum) i amarylis (Amaryllis) należą do tej samej rodziny – amarylkowatych (Amaryllidaceae), to są dwoma odrębnymi gatunkami). W aranżacji zastosowaliśmy również pędy ostrokrzewu (Ilex) z drobnymi czerwonymi owocami oraz kwiaty goździka (Dianthus). Zieleń użyta do kompozycji to: dracena, salal, aspidistra, pędy z liśćmi ostrokrzewu oraz czerwone pędy derenia białego (nazwa gatunkowa nawiązuje do białych owoców, jakie zawiązuje ten krzew). Dla podkreślenia ubóstwa Jezusa, centralna część kompozycji jest wyścielona sianem.

dekoracje na Boże Narodzenie, jakie kwiaty na Boże Narodzenie
Kompozycja: Małgorzata Kuś, Foto: Jerzy Chuchrowski, katedra na Wawelu, Kraków

 

Wielu z nas zauważa wyraźny dysonans pomiędzy powierzchownym obrazem Bożego Narodzenia w obecnej, konsumpcyjnej kulturze a przesłaniem, jakie odnajdujemy w liturgii – i to dobrze. Jako osoby odpowiedzialne za aranżacje kwiatowe w kościele, możemy pomagać wiernym w przeżywaniu uroczystości lub poprzez przesadną wielkość kompozycji, skutecznie odwracać ich uwagę od liturgii.
Pamiętajmy o tym również wybierając miejsce na szopkę lub figurkę Dzieciątka. Najlepiej, jeśli szopka z figurką będzie ustawiona w kaplicy bocznej. Natomiast gdy chce się je ustawić przed ołtarzem, pamiętajmy, aby go nie zasłaniała i nie przeszkadzała w ruchu w prezbiterium. Żadna instalacja nie może opierać się o ołtarz! Jest to coraz częściej występujący, rażący błąd, którego nie należy naśladować.

Augusto Bergamini, autor książki Chrystus świętem Kościoła. Rok liturgiczny. Historia, celebracja, teologia, duchowość, duszpasterstwo, pisał:

Warto więc, myśląc o Bożym Narodzeniu, pozbyć się cukierkowej naleciałości, którą nam podpowiadają marketingowe chwyty i zanurzyć się w głębię Misterium, które jest przed nami.

Życzymy Wam zatem dużo sił na nadchodzący czas i głębokiej zadumy nad misterium Wcielenia.

Dobrego komponowania!


Jeśli treść tego artykułu była dla Ciebie przydatna, to możesz pomóc nam dotrzeć z nim dalej, klikając niżej w ikonkę udostępniania lub dając nam like pod artykułem lub na fanpage’u Ośrodka Formacji Liturgicznej w Zawichoście. Mały gest, a może wiele 🙂 Za każdy serdecznie dziękujemy i zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami na blogu.

Jeden komentarz na temat “Kwiaty w kościele… na Boże Narodzenie”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s