Kwiaty na święto Ofiarowania Pańskiego

Głównym akcentem święta Ofiarowania Pańskiego, obecnym w tekstach i śpiewach liturgicznych, jest światło, które pochodzi od Jednego Źródła – Jezusa Chrystusa. Ten symbol jest dla nas kierunkowskazem w komponowaniu kwiatów na najbliższe święto.

Kwiaty na święto Ofiarowania Pańskiego, kompozycje kwiatowe na święto Matki Boskiej Gromnicznej, jakie kwiaty na święto Ofiarowania Pańskiego

Wśród chrześcijan wschodnich święto Ofiarowania Pańskiego było znane jako Święto Spotkania (gr. Hypapante) – spotkanie Jezusa Chrystusa z Jego ludem w osobach Symeona i Anny. Na przełomie X i XI wieku zaczęto podkreślać inny aspekt święta – Oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny. Zmiana nazwy ze „Święta Spotkania” na „Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny” nadała mu charakter maryjny (podobnie jak potoczna nazwa – święto MB Gromnicznej), choć pierwotnie było ono świętem Pańskim.
W nowym kalendarzu liturgicznym (wyd. 1969 r.) przywrócono pierwotną nazwę – Ofiarowanie Pańskie. Na charakter tego święta zwraca również uwagę Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii:

Byłoby nieodpowiednie, gdyby pobożność ludowa obchodząc święto Ofiarowania Pańskiego, przeoczyła treść wybitnie chrystologiczną tego dnia […]. Święto to bowiem jest <połączonym wspomnieniem Syna i Matki> i nie dopuszcza ewentualnej perspektywy odwrotnej„.

Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii, n.123

Kościół odczuwa w obchodach tego misterium radość Symeona wyrażoną słowami: „Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów, światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela.” (por. Łk 2,30-32).
Kościół odnajduje się również w postawie Maryi przedstawiającej Jezusa Ojcu¹. Jest to postawa ofiary. Dlatego święto Ofiarowania Pańskiego jest świętem tych, którzy poświęcili swoje życie w służbie Bogu i braciom w różnych formach życia konsekrowanego.

Zatem światło i radość są dla nas kierunkowskazami w komponowaniu kwiatów w świątyni na najbliższe święto. Możemy zastosować barwy jasne, radosne, które dają wrażenie „świecenia” – biały, żółty, kremowy, écru. Kolorem szat liturgicznych będzie biel, ale przestrzegamy przed „wybielaniem” kompozycji. W poprzednich artykułach wspominaliśmy, że jeśli do kompozycji wybierzemy tylko białe kwiaty o takim samym tonie bieli, to po połączeniu ich w aranżacji, odbiorca będzie odbierał je białą masę, ponieważ kwiaty „zleją się” ze sobą. Nie wygląda to dobrze. 
Aby nie popełnić tego błędu pamiętajmy, aby kupując białe kwiaty zestawić je np. z innymi gatunkami o kolorze blado-żółtym lub écru albo innymi odmianami wybranej rośliny (np.eustomy)

Jakie kwiaty na święto MB Gromnicznej, kompozycje kwiatowe na święto Ofiarowania Pańskiego
W kompozycji wykorzystano białą lilię i anturium, kremową eustomę i herbacianą różę, nawiązującą do złotych elementów ołtarza. Symetryczne ustawienie kompozycji podkreśla symbol chlebów i ryb, znajdujących się na podstawie ołtarza. Aranżacja: Małgorzata Kuś, foto: Jarosław Kuś, kościół św. Krzyża, Kraków

Charakterystycznym obrzędem związanym ze świętem Ofiarowania Pańskiego jest błogosławieństwo świec. Obrzęd poświęcenia gromnic możemy podkreślić kwiatami, przez ozdobienie kaganka z wodą święconą do uroczystego pokropienia. Świeca kapłana także może być ozdobiona kwiatami, które zastosujemy w kościele. Pamiętajmy jednak o umiarze.

Wzmianki o uroczystych obchodach Święta Ofiarowania Pańskiego pochodzą już w IV wieku (a więc zaraz po ustaniu prześladowań). Opisała je w swoim dzienniczku podróży do Ziemi Świętej pątniczka hiszpańska Egeria. Tak opisywała obchody tego święta w Jerozolimie:

„Czterdziesty dzień po Epifanii obchodzony jest tutaj niezmiernie uroczyście. Tego bowiem dnia procesja udaje się na Anastasis (kościoła Zmartwychwstania; Grobu Pańskiego) i wszyscy w niej biorą udział. Wszystko odbywa się jak zwykle z największą radością, jak na Wielkanoc.”

Obecnie święto Ofiarowania Pańskiego kończy w Polsce czas śpiewania kolęd, wystawiania stajenek i ubierania choinek. Mimo, że okres Bożego Narodzenia zakończył się po święcie Chrztu Pańskiego. Jest to wyjątek dla Kościoła w Polsce, na który zgodziła się Stolica Apostolska, ze względu na silną tradycję śpiewania kolęd w naszym kraju.

Dobrego komponowania! 😊


Jeśli treść tego artykułu była dla Ciebie przydatna, to możesz pomóc nam dotrzeć z nim dalej, klikając niżej w ikonkę udostępniania lub dając nam like na fanpage’u Ośrodka Formacji Liturgicznej w Zawichoście.


¹ Augusto Bergamini, Chrystus świętem Kościoła. Rok liturgiczny. Historia, celebracja, teologia, duchowość, duszpasterstwo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s