Kwiaty na święto Ofiarowania Pańskiego

Głównym akcentem święta Ofiarowania Pańskiego, który przewija się we wszystkich tekstach i śpiewach liturgicznych, łącznie z procesją z zapalonymi świecami – nazywanymi gromnicami – jest światło, które pochodzi
z Jednego Źródła – Jezusa Chrystusa.

Reklamy
Dekoracje kwiatowe na święto Ofiarowania Pańskiego

Radość Symeona Kościół odczuwa w obchodach tego misterium:
Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów, Światło na oświecenie pogan i chwałę Ludu Twego, Izraela (por. Łk 2,30-32). Jest to także postawa ofiary – Kościół odnajduje się w postawie Maryi przedstawiającej Jezusa Ojcu1. Dlatego święto Ofiarowania Pańskiego jest świętem tych, którzy poświęcili swoje życie
w służbie Bogu i braciom w różnych formach życia konsekrowanego.

Zatem światło i radość są dla nas kierunkowskazem w komponowaniu kwiatów w świątyni na najbliższe święto. Możemy zastosować barwy jasne, radosne. Kolorem szat liturgicznych będzie biel, ale przestrzegamy przed „wybielaniem” kompozycji.

W trakcie Szkoły Zakrystianów wspominaliśmy, że jeśli wybierzemy tylko białe kwiaty, to po połączeniu ich w aranżacji, odbiorca będzie widział białą masę, ponieważ kwiaty „zleją się” ze sobą.
Nie wygląda to dobrze.
Aby nie popełnić tego błędu, pamiętajmy, aby kupując białe kwiaty zestawić je np. z innymi kwiatami o kolorze blado-żółtym lub écru.

Charakterystycznym obrzędem obchodów Ofiarowania Pańskiego jest początkowe błogosławieństwo świec. Może przybrać stosownie do okoliczności dwie alternatywne formy: pierwszą – formę z procesją, drugą – z uroczystym wejściem. Procesja przypomina, że mamy iść przez życie z Chrystusem – „Światłością świata”.

Możemy podkreślić ten obrzęd kwiatami, poprzez ozdobienie kaganka
z wodą święconą do uroczystego pokropienia. Świeca kapłana także może być ozdobiona kwiatami, które zastosujemy w kościele. Pamiętajmy jednak o umiarze.
Byłby to również właściwy moment, gdybyśmy radość chcieli zaznaczyć ozdobieniem np. ławek na drodze procesji tymi samymi kwiatami
jak w prezbiterium.

Obecnie święto Ofiarowania Pańskiego kończy w Polsce czas śpiewania kolęd, wystawiania stajenek i ubierania choinek. Dlaczego tak się dzieje, skoro okres Bożego Narodzenia zakończył się już po święcie Chrztu Pańskiego? Na ten wyjątek dla Kościoła w Polsce zgodziła się Stolica Apostolska, ze względu na silną tradycję śpiewania kolęd w naszym kraju.

Na koniec dwie ciekawostki.

1.Wśród chrześcijan wschodnich święto Ofiarowania Pańskiego było znane jako Święto Spotkania (gr. Hypapante) – spotkanie Jezusa Chrystusa z Jego ludem w osobach Symeona i Anny. Dopiero na przełomie X i XI wieku zaczęto podkreślać inny aspekt święta – Oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny. W ten sposób zmiana nazwy Święto Spotkania na Oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny nadała mu charakter maryjny, choć pierwotnie było ono świętem Pańskim.
W nowym kalendarzu liturgicznym (wyd. 1969 r.) przywrócono pierwotną nazwę – Ofiarowanie Pańskie. Zwraca na to także uwagę Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii – Byłoby nieodpowiednie, gdyby pobożność ludowa obchodząc święto Ofiarowania Pańskiego, przeoczyła treść wybitnie chrystologiczną tego dnia […]. Święto to bowiem jest „połączonym wspomnieniem Syna
i Matki” i nie dopuszcza ewentualnej perspektywy odwrotnej².

2.Wzmianki o uroczystych obchodach Święta Ofiarowania Pańskiego pochodzą już w IV wieku (a więc zaraz po ustaniu prześladowań). Opisała to w swoim dzienniczku podróży do Ziemi Świętej pątniczka hiszpańska Egeria. Tak opisywała obchody tego święta w Jerozolimie:

„Czterdziesty dzień po Epifanii obchodzony jest tutaj niezmiernie uroczyście. Tego bowiem dnia procesja udaje się na Anastasis (kościoła Zmartwychwstania; Grobu Pańskiego)
i wszyscy w niej biorą udział. Wszystko odbywa się jak zwykle z największą radością, jak na Wielkanoc.”


¹Augusto Bergamini, Chrystus świętem Kościoła. Rok liturgiczny. Historia, celebracja, teologia, duchowość, duszpasterstwo
² Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii, n.123Artykuł podobał Ci się lub był dla Ciebie pomocny? Będzie nam miło, jeśli udostępnisz go na facebook’u 🙂
Wystarczy kliknąć w przycisk znajdujący się pod artykułem.
Chcesz zadać pytanie do wpisu? Podziel się nim w komentarzu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s