Kompozycje kwiatowe na… Wielki Post?

Wielki Post jest szczególnym czasem w roku liturgicznym – stanowi czas duchowego przygotowania do świętowania Wielkanocy. Co oznacza to dla nas, zakrystianów i układających kwiaty w kościele?

Dekoracje na Wielki Post, kwiaty na środę popielcową

W Środę Popielcową wchodzimy w czas pokuty i refleksji. W związku z tym przy tworzeniu kompozycji w ostatnich dniach okresu zwykłego, naszym zadaniem jest nawiązanie do zbliżającego się czasu postu i wyciszanie przestrzeni świątyni. Oszczędna, skromna forma kompozycji, ograniczenie ilości kwiatów mogą być narzędziami, które pomogą nam osiągnąć ten cel.

Zmianę okresu liturgicznego zauważymy wyraźnie w obrzędach Mszy świętej – znika uroczysty hymn „Chwała na wysokości Bogu”. Jest śpiewany jedynie w czasie uroczystości, które przypadają w okresie Wielkiego Postu, np. św. Józefa – 20 marca (o której pisaliśmy więcej w osobnym artykule), Zwiastowania Pańskiego – 25 marca, a także w Niedzielę Laetare (łac. wesel się) – 26 marca. Radosną aklamację „Alleluja” śpiewaną przed odczytaniem fragmentu Ewangelii zastępuje aklamacja „Chwała Tobie, Królu wieków” albo „Chwała Tobie, Słowo Boże”.

Zmiany będą widoczne również w wystroju kościołów, w których… nie będzie kwiatów.
W punkcie 305 Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego, znajdujemy takie zdania:

Zakazuje się przyozdabiać ołtarza kwiatami w okresie Wielkiego Postu. Wyjątek od tej zasady stanowią: Niedziela Laetare (IV niedziela Wielkiego Postu), uroczystości i święta.  [OWMR, 305]

Często w tym miejscu pojawia się pytanie o możliwość użycia w kompozycjach tylko zieleni ciętej, roślin doniczkowych lub roślin suchych. Ich uzasadnienie znajdujemy w adwencie jako czasie nadziei, oczekiwania na zbliżające się przyjście Pana.
Czas Wielkiego Postu ma jednak inny charakter, dlatego nie są wskazane ani żywe rośliny, ani też suche. Dokumenty mówią jednoznacznie – „zakazuje się„, chodzi więc o radykalny brak, który mówi sam za siebie.

Kwiaty mogą pozostać jedynie w miejscu adoracji Najświętszego Sakramentu. Charakter pokutny tego czasu możemy zaznaczyć wtedy kolorem fioletowym.

Dekoracje na Wielki Post
Kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu. Kompozycje: Małgorzata Kuś, Foto: Jerzy Chuchrowski, katedra na Wawelu, Kraków
Dekoracje na Wielki Post
W kompozycji zastosowano zieleń ciętą: salal, trawę niedźwiedzią i bluszcz pospolity u podstawy oraz ruskus izraelski w górnej części. W centrum znajdują się zatrwian (kolor szary) oraz susz roślinny barwiony na fioletowo. Kompozycja: Małgorzata Kuś, Foto: Jerzy Chuchrowski, katedra na Wawelu, Kraków

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się postery (rollup’y), którymi ozdabia się prezbiterium, także na czas Wielkiego Postu. Często posterom towarzyszą inne dekoracje (i nie chodzi tu tylko o aranżacje z kwiatów) nawiązujące do okresu. Co do zasady, o której wspominaliśmy wyżej, nie powinno się ich instalować przed ołtarzem. Brak dekoracji będzie przemawiał trafniej i dosadniej niż jakakolwiek inna forma, która o nadchodzącym/trwającym poście miałaby przypominać.

Widok coraz częściej pojawiających się posterów i dekoracji nasuwa też pytanie: jaka jest ich rola w liturgii w której nie ma przypadkowych elementów?
Bo jeśli spełniają rolę informacyjną, to czy treści tekstów mszalnych, zmiany w obrzędach Mszy świętej, zmiany koloru szat liturgicznych, brak kwiatów, tematyka pieśni w tym okresie i milczące organy niewystarczająco informują nas o tym, że wchodzimy w czas Wielkiego Postu?
Czy w takim razie liturgia naprawdę ich potrzebuje?

Zobacz też: Rollup’y i inne dekoracje kościołów w Wielkim Poście


Jeśli treść tego artykułu była dla Ciebie przydatna, to możesz pomóc nam dotrzeć z nim dalej, klikając niżej w ikonkę udostępniania lub dając nam like na fanpage’u Ośrodka Formacji Liturgicznej w Zawichoście.

Jeden komentarz na temat “Kompozycje kwiatowe na… Wielki Post?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: