Kompozycje kwiatowe na Uroczystość św. Józefa

W najbliższy poniedziałek przypada Uroczystość św. Józefa. Mimo trwającego Wielkiego Postu, w tym dniu dozwolone jest zastosowanie kwiatów w przestrzeni kościoła.

Dekoracje na św. Józefa, kwiaty w świątyni

W kompozycjach stosuje się kolor biały, nawiązujący do koloru szat liturgicznych. Przy wyborze kwiatów możemy odnieść się także do ikonografii w której św. Józef jest przedstawiany z białą lilią w dłoni – symbolem czystości.

Ze względu na trwający okres Wielkiego Postu, należy zachować umiar w ilości i formie kompozycji. Tym bardziej, że następnego dnia, kwiaty powinny zostać usunięte z przestrzeni kościoła. 
Warto zastosować proste kompozycje z dwóch gatunków kwiatów, uzupełniając je zielenią ciętą. Przykładem może być poniższa kompozycja – lilia „buduje” przestrzeń w górnej części kompozycji, a drobna koreanka (nawiązująca kolorem do przeżywanego okresu) rozbija jednorodną plamę zieleni w dolnej części. Dodatkowo, jeśli przechowamy aranżacje w chłodnym i ciemnym miejscu, będziemy mogli zastosować ją ponownie na Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która przypada kilka dni później. Ekonomicznie 🙂

jakie kwiaty na uroczystość św. Józefa, dekoracje uroczystość św. Józefa, dekoracje na Wielki Post,
Prosta dekoracja z lilii i koreanki z dodatkiem ruskusu izraelskiego, salalu i cieńkich liści beargrass’u (Xerophyllum tenax), kompozycja i foto: Małgorzata Kuś

Jeśli chcemy ponownie zastosować kompozycje zrobioną na Uroczystość św. Józefa, warto w trakcie zakupów na giełdzie wybierać takie kwiaty, które długo w niej wytrzymają (przykładem może być np. koreanka, goździk) lub ich pąki kwiatowe będą się stopniowo otwierać (jak u lilii).

Jako ciekawostkę warto wspomnieć o Lilium candidum – lilii białejznanej potocznie jako „lilia św. Józefa”. Jest ona rzadkością na giełdzie, mimo subtelnego, pięknego zapachu oraz efektownych kwiatów. Przy odrobinie szczęścia można spotkać ją w czerwcu, w czasie kwitnienia. Niemniej, zachęcamy, aby sadzić ją w przykościelnych ogródkach, ponieważ bardzo dobrze nadaje się na kwiat cięty, który potem można wykorzystać w kompozycjach.

Kwiaty na uroczystość św. Józefa, Lilia św. Józefa
Lilium candidum – lilia biała

3 myśli na temat “Kompozycje kwiatowe na Uroczystość św. Józefa”

  1. I jeszcze parę słów w odpowiedzi na pytania o Lilium candidum, które pojawiły się po publikacji posta…

    Cebule lilii białej sadzi się wiosną (kwiecień-maj) lub jesienią na głębokość 12-15 cm. Najlepiej kwitną pozostawione w tym samym miejscu kilka lat. Są w pełni mrozoodporne, a okazy z ogrodu mogą być wykorzystywane jako kwiat cięty do kompozycji kwiatowych.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: