Kwiaty na Triduum Paschalne cz.2 – kompozycje przy paschale i chrzcielnicy

W poprzednim artykule poruszyliśmy tematykę Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku, zwracając uwagę, by z bogatej symboliki tego czasu, wybrać to, co najistotniejsze. W drugiej części skupimy się na Nocy Paschalnej i na dwóch ważnych elementach tej liturgii – paschale i chrzcielnicy, które powinniśmy wyróżnić za pomocą kwiatów… a które często są pomijane.

dekoracja paschału, kwiaty na triduum paschalne, kwiaty na Wielką Sobotę

Liturgię Wigilii Paschalnej odprawia się w białych szatach liturgicznych. Jest ona podzielona na pięć części:
1.Liturgię Światła
2.Liturgię Słowa Bożego
3.Liturgię Chrzcielną
4.Liturgię Eucharystyczną
5.Procesję rezurekcyjną

W artykule skupimy uwagę na dwóch z nich – Liturgii Światła i Liturgii Chrzcielnej.

LITURGIA ŚWIATŁA

Ogólne Normy Roku Liturgicznego i Kalendarza nakazują, aby rozpoczynać Wigilię Paschalną po zapadnięciu zmroku. Cała celebracja powinna się zakończyć przed świtem w Niedzielę Wielkanocną.

Wigilię Paschalną obchodzoną w świętą noc Zmartwychwstania Pańskiego uważa się za „matkę wszystkich świętych wigilii”. Kościół czuwając oczekuje zmartwychwstania Chrystusa i obchodzi je w sakramentach. Dlatego cały obchód tej świętej Wigilii powinien się odbyć w nocy, to znaczy rozpocząć się po zapadnięciu nocy, albo skończyć przed świtem dnia niedzielnego.

[ONRLiK, pkt 21]

Celebrację rozpoczyna się przy zgaszonym świetle. Ma to podkreślić wymowę Wigilii – czuwania, a także wyrazistości symbolu światła, które rozświetli mroki naszych serc, a którym jest sam Chrystus.
Symbolem, który towarzyszy nam w przeżywaniu tej części liturgii jest paschał.

dekoracja paschału, kwiaty na Wigilię Paschalną, kwiaty na triduum
Kompozycja kwiatowa przy paschale powinna podkreślać znaczenie tej najważniejszej świecy – symbolu Chrystusa, kompozycja: Małgorzata Kuś, foto: Jarosław Kuś, katedra na Wawelu

Jest to pierwszy z tych elementów, który powinniśmy wyróżnić i wyeksponować przy pomocy białych kwiatów i zieleni, np. bluszczu pospolitego (Hedera helix), także w odmianach barwnych oraz trzmielinę Fortune’a (Euonymus fortunei) w odmianach: np. zielono-żółtej ‚Emerald ’n’ Gold‚ lub zielono-białej ’Emerald gaiety’, które są wytrzymałymi roślinami, a ich zwisające pędy nadają lekkości całej kompozycji.

 


Często na kolumnie która jest podstawą paschału jest mało miejsca, aby zainstalować pojemnik z gąbką florystyczną. Możemy pomóc sobie w zamocowaniu aranżacji przy pomocy autocorso (zwykle stosowanego przy kompozycjach na samochodach) lub fiolkując kwiaty w fiolkach florystycznych (takich jak zaprezentowane poniżej) i mocując je plasteliną florystyczną lub kotwicą.

 


Patrząc w zamieszczony niżej fragment Exsultetu – orędzia paschalnego, nie mamy także wątpliwości, że paschał powinien być wykonany wyłącznie z wosku pszczelego.

W tę noc pełną łaski przyjmij, Ojcze Święty, wieczorną ofiarę uwielbienia, którą Ci składa Kościół święty, uroczyście ofiarując przez ręce swoich sług tę świecę, owoc pracy pszczelego roju.

Znamy już wymowę tej woskowej kolumny, którą na chwałę Boga zapalił jasny płomień. Chociaż dzieli się on użyczając światła, nie doznaje jednak uszczerbku, żywi się bowiem strugami wosku, który dla utworzenia tej cennej pochodni wydała pracowita pszczoła.

[fragment Exsultetu]

LITURGIA CHRZCIELNA

Wigilia Paschalna to także czas chrztu, odrodzenia do Nowego Życia w Chrystusie przez odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
Do V w. integralną częścią tej Liturgii, było udzielnie chrztu dorosłym. Dziś dokonuje się ono zwykle w katedrach, gdzie biskup udziela katechumenom sakramentów inicjacji chrześcijańskiej – chrztu, eucharystii i bierzmowania.

Tutaj spotykamy się z drugim ważnym elementem Liturgii Paschalnej – chrzcielnicą lub misą z wodą chrzcielną.

Ją także, podobnie jak paschał, podkreślamy poprzez kwiaty i zieleń ciętą. Byłoby dobrze, gdyby chrzcielnica znajdowała się w pobliżu paschału, a zastosowanymi kompozycjami stanowiła z nim jedność.

Pamiętajmy, aby aranżacje kwiatowe przy paschale i chrzcielnicy były tak zamocowane, by całej konstrukcji nie oderwało np. przypadkowe zahaczenie rękawem alby przez posługującego w asyście. Również z tego powodu kompozycje nie powinny być zbyt rozbudowane. Aranżacje mają podkreślać wymowę, ale nie przeszkadzać w liturgii.

Zobacz także: Kwiaty na Triduum Paschalne cz.1 – ołtarze adoracji: „ciemnica” i „grób Pański”


Jeśli treść tego artykułu była dla Ciebie przydatna, to możesz pomóc nam dotrzeć z nim dalej, klikając niżej w ikonkę udostępniania lub dając nam like na fanpage’u Ośrodka Formacji Liturgicznej w Zawichoście.

2 myśli na temat “Kwiaty na Triduum Paschalne cz.2 – kompozycje przy paschale i chrzcielnicy”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s