Kompozycje kwiatowe na… Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Niedziela Zesłania Ducha Świętego, obchodzona uroczyście na zakończenie okresu Wielkanocnego i będąca równocześnie początkiem zwykłego okresu liturgii Kościoła, staje się najwyższym szczytem objawienia Boga, bycia Boga dla nas i w nas. Duch Ożywiciel i Uświęciciel tworzy z nas wspólnotę Kościoła.
bp W. Świerzawski

W roku liturgicznym znajdujemy się na granicy dwóch okresów – okresu Wielkanocnego i okresu zwykłego.

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego kolorem szat liturgicznych, będzie czerwień – znak miłości i męczeństwa, a także ognistych języków w postaci których Duch Święty zstąpił na apostołów w Wieczerniku.
W tym dniu możemy użyć kwiatów w dużej ilości w wielu miejscach świątyni (znak obecności Ducha Świętego), ale wyraźnego podkreślenia kwiatami lub żywą zielenią wymagają trzy miejsca w przestrzeni świątyni: chrzcielnica, ołtarz główny i … gablota z olejami (jeśli taka znajduje się w kościele i jest widoczna).

kwiaty na Zesłanie Ducha Świętego, dekoracje kwiatowe, kompozycje na Zesłanie Ducha Świętego
Wyraźnego podkreślenia kwiatami lub żywą zielenią wymagają trzy miejsca w przestrzeni świątyni: chrzcielnica, ołtarz główny i gablota z olejami. W kompozycji przy ołtarzu zastosowano anturium, goździk, chryzantemę, barwiony eukaliptus, salal, ruskus, dracenę i trawę. Aranżacja: Małgorzata Kuś, foto: Jarosław Kuś, katedra na Wawelu, Kraków

Wszystkie te miejsca są znakiem obecności Ducha Świętego w sakramentach sprawowanych przez Kościół. 
Z tego powodu powinniśmy unikać napisów i kompozycji figuratywnych ze sztucznego tworzywa (np. styropianowej gołębicy), aby skupić się na rzeczywistej obecności Ducha Świętego w sakramencie i w namaszczeniu olejem krzyżma.

Zastosowanie czerwonych kwiatów jest w tym czasie szczególnie zalecane, ale pamiętajmy, że przy wyborze kwiatów możemy wybierać różne tony czerwieni, aby „złamać” barwę podstawową.
Barwy złamane sprawiają wrażenie mniej kontrastowych i wyrazistych, ale także delikatniejszych i bardziej wyrafinowanych od barw czystych.
Możemy to zobaczyć na poniższej fotografii łąki maków polnych (których z przyczyn krótkowieczności nie polecamy do kompozycji kwiatowych w świątyniach). Całość łąki odbieramy jako czerwoną, mimo występowania w niej kwiatów o różnych jej odcieniach.

poppies-1982084_960_720

Życzymy Wam dobrego komponowania 🙂


Treść artykułu spodobała Ci się i była dla Ciebie przydatna? Będziemy wdzięczni, jeśli udostępnisz lub polubisz go na Facebooku.

Jeden komentarz na temat “Kompozycje kwiatowe na… Uroczystość Zesłania Ducha Świętego”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: