Kwiaty w kościele na… Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej)

Po zakończeniu życia ziemskiego Niepokalana Matka Boża została z duszą i ciałem wyniesiona do chwały niebieskiej. Wniebowzięcie Maryi przypomina ludzkości powołanie do chwały w niebie. Jakie kwiaty możemy wybrać do kompozycji na tę Uroczystość, zwaną tradycyjnie Uroczystością Matki Boskiej Zielnej?

Matki Boskiej Zielnej, Wniebowzięcie NMP

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest najstarszym świętem maryjnym. Na Wschodzie obchodzono je już w VI wieku. Jest to święto upamiętniające pełny udział Maryi w paschalnym misterium Jej Syna: w przejściu z tego świata do Ojca. Od IX wieku w uroczystość Wniebowzięcia błogosławi się kłosy zbóż, owoce i kwiaty. Są one symbolem duchowej dojrzałości Maryi i pełni łask, którymi ją Bóg ubogacił. W Polsce Wniebowzięcie zwane jest w języku ludowym świętem Matki Boskiej Zielnej.

Jakie zatem rośliny zastosować w kompozycjach? Podpowiedzi jak zwykle będziemy szukać w liturgii, a konkretnie w modlitwie poświęcenia 1413 z Obrzędu Błogosławieństw:

„[…] Prosimy Cię, pobłogosław przyniesione do Ciebie pierwociny zieleni tego roku, młode pędy zbóż, trawy, zioła i kwiaty. Zachowaj je od suszy, gradu, powodzi i wszelkiej szkody, aby wzrastały, radowały oczy, przynosiły jak najobfitszy plon i mogły służyć zdrowiu ludzi i zwierząt. A gdy będziemy schodzić z tego świata, niech nas, niosących pełne naręcze dobrych czynów, przedstawi Tobie Najświętsza Dziewica Wniebowzięta, najdoskonalszy owoc tej ziemi, abyśmy zasłużyli na przyjęcie do Twojego domu.”

Kwiaty na Matki Boskiej Zielnej, Wniebowzięcie NMP
Bukiety kwiatów, roślin zielonych i ziół leczniczych, które przynosimy dzisiaj do kościoła, oznaczają duchową dojrzałość Maryi i bogactwo łask, jakimi Bóg od wieków obdarzył Matkę swojego Syna i naszą. W aranżacji wykorzystano m.in.: słonecznik, owies, rozchodnik okazały, barwiony krwawnik, goździk ‚Green Trick’ , hostę. Aranżacja: Małgorzata Kuś, foto: Jerzy Chuchrowski, katedra na Wawelu, Kraków

Mamy bardzo duży przekrój roślin, jakie możemy wykorzystać. Wiele z nich, np. nawłoć kanadyjską (Solidago canadensis), miętę (Mentha sp.), owocostany traw, znajdziemy na łąkach i nieużytkach. Niech wizyta w tych miejscach urozmaici wyjazd na giełdę 🙂

Pamiętajmy, aby do kompozycji wybierać rośliny z nierozwiniętym pąkiem, podobne do tych, jak na poniższym zdjęciu. Dzięki temu kwiaty będą trwalsze i dłużej utrzymają się w bukietach i kompozycjach.

Kwiaty na Matki Boskiej Zielnej, kwiaty w kościele
Solidago canadensis – nawłoć kanadyjska

Za pomocą kwiatów wyrażamy wdzięczność. Są one także symbolem nas samych – niosących owoc dobrych uczynków.

Pamiętajmy, aby w ferworze aranżowania kompozycji, nie zapomnieć o przyniesieniu do błogosławieństwa własnego bukietu pełnego ziół i kwiatów w łączności z Maryją, która jest najpiękniejszym kwiatem i która zrodziła najpiękniejszy owoc. Obrzęd poświęcenia bukietów ma zawsze miejsce po modlitwie po Komunii Świętej.
Dobrego komponowania! 🙂


Artykuł był dla Ciebie przydatny? Będziemy wdzięczni, jeśli podzielisz się nim udostępniając go lub dając nam like’a na facebook’u, klikając w przycisk poniżej 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s