Kwiaty w kościele na adwent – roratka

O elementach, które mogą znaleźć się na roratce, a które nie powinny. Oraz jak montować żywe rośliny wokół niej.

dekoracja roratki, katedra, jak dekorować roratkę, kwiaty przy roratce, dekoracja roratki kwiatami, kompozycje przy roratce

Roratka – symbol Najświętszej Maryi Panny, która niesie ludziom Chrystusa – Światłość Prawdziwą. Jest dodatkową świecą, która jest zapalana podczas rorat. W kościołach umieszcza się ją w prezbiterium obok ołtarza po przeciwnej stronie krzyża lub przy ołtarzu Matki Bożej.

Na prawidłowe umiejscowienie świeczników, w tym także roratki, zwraca nam uwagę Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego:

Świeczniki […] należy odpowiednio wkomponować we wnętrze, przy czym nie powinny przesłaniać wiernym ołtarza, by łatwo można było widzieć, co się na ołtarzu czyni i co na nim się składa.
OWMR 307

Powinniśmy pamiętać, aby również kompozycje kwiatowe nie przysłaniały tego co dzieje się na ołtarzu i nie wychodziły ponad jego mensę.

Roratka, adwent, dekoracje na adwent, świątynia, katedra w Szczecinie
Prawidłowe ustawienie roratki w prezbiterium, Siostry Jadwiżanki – katedra w Szczecinie

W tym miejscu warto odwołać się do punktu 305 OWMR,o którym pisaliśmy w artykule: Adwent nadchodzi!, a który odnosi się do umiaru w zdobieniach kwiatami w czasie adwentu, które powinny być oszczędne, ale wymowne.

Wracając do tematu roratki sięgamy ponownie do OWMR do punktu 351 o innych rzeczach przeznaczonych do użytku kościelnego:

Troskliwie należy zabiegać o to, by także w sprawach mniejszej wagi zachowane były zasady estetyki, a szlachetna prostota łączyła się z czystością.
OWMR 351

Istotne jest wskazanie na potrzebę wyeksponowania świecy jako symbolu Maryi oczekującej z wiarą i miłością na narodzenie Syna, a nie jej zdobienia.
Im bardziej poprzez dekorację zasłaniamy świecę (także poprzez nadmiar elementów znajdujących się na niej) tym bardziej zasłaniamy symbol, który ma być czytelny. 
Ważne jest więc, żeby zdobienie nie koncentrowało na sobie, zasłaniając symbol świecy. Zdobienie ma bowiem podkreślić, uwydatnić symbol, a nie zasłonić czy zastąpić go.

Przy roratce dobrze jest stosować zdobienie żywą drobną zielenią, np. ruskus (którego ciemnozielone liście jeszcze mocniej podkreślą biel świecy), bluszcz pospolity, mirt, salal, santini, na znak życia, które się poczęło, które jest noszone w łonie Maryi.
W kompozycji mogą pojawić się również białe drobne kwiaty – symbol czystości lub fioletowe w kolorze adwentu, czasu oczekiwania, np. goździk ogrodowy (Dianthus caryophyllus), który ma dobrą trwałość w kompozycjach.
Natomiast powinno się unikać wszelkich sztucznych dodatków, jak tiule czy sztuczne rośliny, których z resztą w ogóle nie powinniśmy używać w przestrzeni sakralnej.
Roratka, kompozycje, dekoracje w kościele na adwent, świątynia, katedra
Białe alstremerie na tle fioletowych gałązek, z goździkami drobnokwiatowymi i bluszczem pospolitym w dolnej części kompozycji, aranżacja: Małgorzata Kuś, foto: Jarosław Kuś, katedra na Wawelu, Kraków

Do montażu roślin możemy użyć ringów florystycznych. Jest to plastikowy pierścień na który naklejona jest zielona „mokra” gąbka do kwiatów żywych. Producenci mają w swojej ofercie różne średnice ringów, dlatego zanim je zakupimy warto zmierzyć świecę, tak, aby zmieściła się do otworu w środku ringu (można też wyciąć z tektury obrys świecy lub odciąć patyczek o średnicy świecy, aby na miejscu zobaczyć czy świeca fizycznie przejdzie przez ring).

Do zamocowania kompozycji można użyć także używanych w dekoracjach ślubnych autocorso (dostępne są opcje na przylepcu i przyssawce), które przyklejamy do stojaka na świecę. Uwaga! Wersji z przylepcem nie powinniśmy stosować na powierzchnie pokryte farbą lub lakierem, gdyż przy odrywaniu możemy je uszkodzić, wersja z przyssawką nie nadaje się do chropowatych powierzchni.

Ring oraz autocorso należy regularnie podlewać i zapobiegać całkowitemu wysuszeniu.

Dobrego komponowania! 😊

P.S Poniżej dla inspiracji dodajemy zdjęcia ubiegłorocznej kompozycji przy roratce 😉

kwiaty w adwencie, roratka, jakie kwiaty przy roratce
Kompozycja przy świecy adwentowej ze storczykiem, goździkiem, zatrwianem i zielenią ciętą (jodła, żywotnik, trzmielina, ruskus). Aranżacja: Małgorzata Kuś, foto: Jarosław Kuś, katedra na Wawelu, Kraków
jak udekorować roratkę, jakie kwiaty na adwent, kompozycje adwentowe
Kompozycja przy świecy adwentowej ze storczykiem, goździkiem, zatrwianem i zielenią ciętą (jodła, żywotnik, trzmielina, ruskus). Aranżacja: Małgorzata Kuś, foto: Jarosław Kuś, katedra na Wawelu, Kraków

Jeśli treść tego artykułu była dla Ciebie przydatna, to możesz pomóc nam dotrzeć z nim dalej, klikając niżej w ikonkę udostępniania lub dając nam like na fanpage’u Ośrodka Formacji Liturgicznej w Zawichoście.

2 myśli na temat “Kwiaty w kościele na adwent – roratka”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s