Kwiaty w kościele na… Niedzielę Gaudete (III Niedzielę Adwentu)

Tradycyjnie nazywana jest Niedzielą Gaudete, czyli Niedzielą Radości. Misterium, wydarzenie Bożego Narodzenia jest już bardzo blisko. Podkreśla to nie tylko nadchodząca niedziela, której nazwa pochodzi od introitu rozpoczynającego (antyfona na wejście) – „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powiadam radujcie się! Pan jest blisko!”, ale także prawidłowo skomponowane kwiaty. W jaki sposób?

gaudete, dekoracje kwiatowe, kompozycje do kościoła
Przed nami czas w liturgii w którym, w tradycji rzymskiej, będziemy słyszeć Wielkie Antyfony „O”, ułożone w oparciu o metafory biblijne ze Starego Testamentu. Liturgia wprowadza je przed pieśnią Maryi w nieszporach. W skróconej wersji możemy je też usłyszeć w ramach śpiewu Alleluja przed Ewangelią.
Wyrażają one intensywne wołanie Kościoła o przyjście Pana. Kościół, w tym tęsknym oczekiwaniu, używa w nich wołacza „O!” i przywołuje z całą siłą Jego przyjścia.
Jeśli jesteście ciekawi ich dokładnej treści, to odsyłamy Was do bloga Głębiej niż widzisz, w którym, s.Ewelina przybliżyła każdą z nich.

Liturgia w śpiewie tych antyfon zaprasza nas do wejścia w tajemnice, wyraża oczekiwanie, tęsknotę, która narasta z każdym dniem: o Mądrości, o Panie, o Korzeniu Jessego, o Kluczu Dawida, o Wschodzie, o Królu, o Emmanuelu, PRZYJDŹ. Chrystus na to wołanie Kościoła odpowie wypełnieniem nadziei w darze Narodzenia.

A w jaki sposób „wyrazić” radość Niedzieli Gaudete poprzez kwiaty?

Możemy zaznaczyć ten czas jasnością różu. Taki będzie również kolor ornatów. Będzie to wzmacniało efekt „narastania światła” (podobnie jak na tym zdjęciu), szczególnie, jeśli mamy zastosowany kolor fioletowy – to co było tęsknotą, zaczyna przechodzić w radość.
Osiągniemy to także poprzez dobór zieleni w kompozycjach, wzbogacając je roślinami o jasnych liściach. To co było ciemną zielenią staje się jasną, bo światło jest blisko. Światło, którym jest Chrystus.

dekoracje kwiatowe, jakie kwiaty w adwencie, dekoracje w świątyni
Aranżacja: Małgorzata Kuś, foto: Jarosław Kuś, katedra na Wawelu, Kraków
Ale kolorystyka to nie jedyny sposób na podkreślenie niedzieli gaudete.
„Narastanie” adwentu, zbliżanie się do świąt Bożego Narodzenia, możemy wyrazić zarówno kolorem jak i… formą kompozycji, a konkretnie strzelistością aranżacji (rozpoczynając adwent od form niskich, krępych, przechodząc w czasie jego trwania do strzelistych). Wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza dochodzi do szczytu czasu, jest bliskie zrodzeniu.
Kompozycja przy świecy roratniej, może być w tym okresie „bogatsza” i nabierać strzelistości, poprzez wkomponowanie wyższych kwiatów.

Jeśli w aranżacji chcemy użyć białych kwiatów, to efekt „narastania” możemy uzyskać komponując je w górnej części kompozycji, a w dolnej zastosować róż lub fiolet.

adwent, dekoracja roratki, świątynia, dekoracja na adwent, kwiaty do kościoła
Aranżacja: Małgorzata Kuś, foto: Jarosław Kuś, katedra na Wawelu, Kraków

Dobrego komponowania! 🙂


Jeśli treść tego artykułu była dla Ciebie przydatna, to możesz pomóc nam dotrzeć z nim dalej, klikając niżej w ikonkę udostępniania lub dając nam like na fanpage’u Ośrodka Formacji Liturgicznej w Zawichoście.

2 myśli na temat “Kwiaty w kościele na… Niedzielę Gaudete (III Niedzielę Adwentu)”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s