Kwiaty w kościele na… III Niedzielę Adwentu

Tradycyjnie nazywana jest Niedzielą Gaudete, czyli Niedzielą Radości. Misterium, wydarzenie Bożego Narodzenia jest już bardzo blisko. Podkreśla to nie tylko nazwa nadchodzącej niedzieli, która pochodzi od introitu rozpoczynającego (antyfony na wejście) – „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powiadam radujcie się! Pan jest blisko!”, ale także prawidłowo skomponowane kwiaty.

gaudete, dekoracje kwiatowe, kompozycje do kościoła

Układając kompozycje na najbliższą niedzielę warto zastanowić się w jaki sposób wyrazić poprzez kwiaty radość Niedzieli Gaudete oraz zbliżające się wielkimi krokami Boże Narodzenie. Możemy to zrobić na dwa sposoby – za pomocą kolorystyki oraz dzięki zastosowaniu strzelistej formy kompozycji.

Pierwszy efekt uzyskamy wprowadzając do aranżacji różowe kwiaty. Będzie to wzmacniało wrażenie „narastania światła” o którym wspominaliśmy w artykule o adwencie, szczególnie, jeżeli mamy już zastosowany w kompozycjach fioletowy kolor.   Symbolicznie, to co najpierw było tęsknotą, zaczyna przechodzić w radość.
Osiągniemy to także wzbogacając zieleń w kompozycjach roślinami o jasnych liściach.

 

dekoracje kwiatowe, jakie kwiaty w adwencie, dekoracje w świątyni
Aranżacja: Małgorzata Kuś, foto: Jarosław Kuś, katedra na Wawelu, Kraków
Ale kolorystyka to nie jedyny sposób na podkreślenie symboliki niedzieli gaudete.
„Narastanie” adwentu, zbliżanie się do świąt Bożego Narodzenia, możemy wyrazić zarówno kolorem jak i… formą kompozycji, a konkretnie strzelistością aranżacji – rozpoczynając adwent od form niskich, krępych, przechodząc w czasie jego trwania do strzelistych, wyrażając symbolicznie, że wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza dochodzi do szczytu.
Kompozycja przy świecy roratniej, może być w tym okresie „bogatsza” i nabierać strzelistości, poprzez stopniowe wkomponowanie wyższych roślin.

Jeśli w aranżacji chcemy użyć białych kwiatów, to efekt „narastania” możemy uzyskać wprowadzając je w górnej części kompozycji, a w dolnej wybierając róż lub fiolet.

adwent, dekoracja roratki, świątynia, dekoracja na adwent, kwiaty do kościoła
Aranżacja: Małgorzata Kuś, foto: Jarosław Kuś, katedra na Wawelu, Kraków

Przed nami czas w liturgii w którym, w tradycji rzymskiej, będziemy słyszeć Wielkie Antyfony „O”, ułożone w oparciu o metafory biblijne ze Starego Testamentu. Liturgia wprowadza je przed pieśnią Maryi w nieszporach. W skróconej wersji możemy je też usłyszeć w ramach śpiewu Alleluja przed Ewangelią.

Liturgia w śpiewie tych antyfon zaprasza nas do wejścia w tajemnice, wyraża oczekiwanie, tęsknotę, która narasta z każdym dniem: o Mądrości, o Panie, o Korzeniu Jessego, o Kluczu Dawida, o Wschodzie, o Królu, o Emmanuelu, PRZYJDŹ. Chrystus na to wołanie Kościoła odpowie wypełnieniem nadziei w darze Narodzenia.
Wyrażają one intensywne wołanie Kościoła o przyjście Pana. Kościół, w tym tęsknym oczekiwaniu, używa w nich wołacza „O!” i przywołuje z całą siłą Jego przyjścia.
Jeśli jesteście ciekawi ich dokładnej treści, odsyłamy Was do bloga s. Eweliny – Głębiej niż widzisz.

 

Dobrego komponowania! 🙂


Jeśli treść tego artykułu była dla Ciebie przydatna, to możesz pomóc nam dotrzeć z nim dalej, klikając niżej w ikonkę udostępniania lub dając nam like pod artykułem lub na fanpage’u Ośrodka Formacji Liturgicznej w Zawichoście. Mały gest, a może wiele 🙂 Za każdy serdecznie dziękujemy i zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami na blogu.

2 myśli na temat “Kwiaty w kościele na… III Niedzielę Adwentu”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s