Wkrótce przybędę! – czyli Wielkie Antyfony na koniec adwentu

W ostatnim artykule o Niedzieli Gaudete wspominaliśmy Wam o Wielkich Antyfonach. Polecamy Wam bardzo artykuł z bloga Siostry Eweliny, w którym przytacza (zarówno po łacinie jak i po polsku) każdą z nich. Warto poznać je bliżej i odczytać zaskakujące znaczenie ich akrostychu, którego wytłumaczenie znajdziecie na końcu artykułu.

Głębiej niż widzisz

Ostatni tydzień Adwentu przybliża nam Oblicze Mesjasza poprzez tzw. Wielkie Antyfony które odnajdujemy w Liturgii Nieszporów. Niektórzy nazywają je antyfonami na „O”.

940ad0e884e1cc9382ba384db740e57b

W tym ostatnim tygodniu Adwentu wołanie Kościoła, Oblubienicy wzmaga się. Tęsknota i radość z bliskiego już spotkania sięga szczytu!

Oto treść tzw. Wielkich Antyfon

17 XII

O Sapientia, quæ ex ore Altissimi prodiisti, attingens a fine usque ad finem, fortiter suaviterque disponens omnia: veni ad docendum nos viam prudentiæ.
O Mądrości, która wyszłaś z ust Najwyższego, Ty obejmujesz wszechświat od krańca do krańca i wszystkim rządzisz z mocą i słodyczą; przyjdź i naucz nas dróg roztropności.

18 XII

O Adonai, et dux domus Israel, qui Moysi in igne flammæ rubi apparuisti, et ei in Sina legem dedisti: veni ad redimendum nos in brachio extenso.
O Adonai, Wodzu Izraela, Tyś w krzaku gorejącym objawił się Mojżeszowi i na Synaju dałeś mu Prawo; przyjdź nas wyzwolić swym potężnym ramieniem.

19…

View original post 379 słów więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s