Kwiaty na uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) i święto Chrztu Pańskiego

W przyszłym tygodniu czeka nas pracowity koniec tygodnia. W sobotę będziemy obchodzić uroczystość Objawienia Pańskiego (Epifania, Trzech Króli), a w niedzielę święto Chrztu Pańskiego, które zakończy okres Bożego Narodzenia. W artykule znajdziemy kilka podpowiedzi, które pomogą w dobraniu odpowiedniej kolorystyki kwiatów na nadchodzące wydarzenia, a na końcu przyglądniemy się także mirrze – jednemu z darów przyniesionych przez Trzech Króli i dowiemy się, jak się ją otrzymuje.

kwiaty na uroczystość Objawienia Pańskiego, dekoracja ołtarza na Trzech Króli

W aranżacjach nadal będziemy podkreślać uroczysty charakter okresu Bożego Narodzenia, czyli dominują barwy czerwona i złota. Jednak w nawiązaniu do wspomnianych wydarzeń możemy wprowadzić także kolory biały i fioletowy. Tym bardziej, jeśli nasze kompozycje trzymają się jeszcze dobrze i nie wymagają wymiany, a tylko niewielkich poprawek.

Epifania to misterium światła — jego symbolem jest gwiazda, która prowadziła Mędrców w czasie podróży. Jednakże prawdziwym źródłem światła, «Słońcem Wschodzącym z wysoka» [por. Łk 1, 78] jest Chrystus.

Benedykt XVI

kompozycje na trzech króli, dekoracje na święto Chrztu Pańskiego, kompozycje z tulipanów do kościoła
Kompozycja: Małgorzata Kuś, Foto: Jerzy Chuchrowski, katedra na Wawelu, Kraków

Patrząc na zdjęcie powyżej, można by zadać pytanie – skąd wziął się wśród tulipanów kolor fioletowy? Przecież to nie czas na używanie tego koloru w kompozycjach.
Niezupełnie 🙂 W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomagają słowa Benedykta XVI:

Dlatego też liturgia uroczystości Objawienia Pańskiego zawiera tak zwaną «Zapowiedź Paschy»: rok liturgiczny ujmuje bowiem całą parabolę historii zbawienia, w której centrum znajduje się «Triduum ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego Pana».

Są to słowa z homilii wygłoszonej w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Benedykt XVI zaznacza w nich, że czas Bożego Narodzenia nie jest oderwany od pozostałych części roku liturgicznego, a jego kolejne etapy odsłaniają Boży plan zbawienia, w tym zapowiedź zbawczej męki Chrystusa.

A dlaczego możemy wprowadzić też biały kolor? Chodzi o nawiązanie do niedzielnej Ewangelii o chrzcie jaki Jezus przyjął od Jana (w tym roku czytaną z Ewangelii Marka) [por. Mk 1, 7-11]. Biały kolor nawiązuje także do symboliki światła, łącząc Epifanię i Chrzest Pański.

Zastosowanie w tej kompozycji tulipany, które posiadają okwiat w kształcie korony, również wpisują się w symbolikę uroczystości.

dekoracja ołtarza na trzech króli, kompozycje na ołtarz
Delikatny akcent fioletowego zatrwianu i pomalowanych, białych pędów leszczyny. Aranżacja: Małgorzata Kuś, foto: Jarosław Kuś, katedra na Wawelu, Kraków

Pamiętajmy, aby układając kompozycję, dobrać wysokość kwiatów tak, aby nie wychodziły ponad mensę ołtarza. Jest to częsty błąd, o którym wspominaliśmy także w tym artykule na temat Bożego Narodzenia. A jeśli jest to ołtarz przedsoborowy, zwróćmy uwagę, aby kompozycje umieszczać we wnękach, a nie na powierzchni ołtarza.

A na koniec ciekawostka botaniczna 🙂 Trzej Królowie (magowie) przynoszą dary, pośród których jest mirra. A cóż to właściwie jest? To naturalna gumożywica otrzymywana z niektórych gatunków balsamowca (Commiphora), niewielkich drzew i krzewów, występujących głównie w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Z rośliny samoistnie wydziela się wonna żywica zwana… mirrą. Nazwa wywodzi się z języków semickich i oznacza „gorzka”, ze względu na korzenny, gorzki smak.² Ma konsystencję skrystalizowanego miodu i bardzo przyjemny zapach.¹

Uważa się, że najlepsza pochodzi z balsamowca mirry (Commiphora abyssinica), możliwe jest jednak uzyskiwanie jej również z innych gatunków balsamowca, np. Commiphora kataf i Commiphora myrrha.¹ Aż do XIV wieku mirra była obok złota i drogich kamieni jednym ze standardowych podarków, jakie składali sobie królowie.¹

Mirra Trzech Króli, święto objawienia Pańskiego, mirra zdjęcie
Mirra

W Starym Testamencie mirra była składnikiem oleju świętego, używanego do namaszczania [por. Wj 30,23-25].¹ Z Ewangelii Jana wiemy również, że była użyta przy balsamowaniu zwłok Jezusa – „Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu” [por. J 19,39].Jeśli artykuł był dla Ciebie przydatny, będziemy wdzięczni, jeśli podzielisz się nim udostępniając go na facebook’u. 🙂

¹ Włodarczyk Zofia: Rośliny biblijne. Leksykon. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2011. ISBN 978-83-89648-98-3.
² Klein Ernest: A Comprehensive Etymological Dictionary of the Hebrew Language for Readers of English, The University of Haifa, Carta, Jerusalem, s. 380.

Jeden komentarz na temat “Kwiaty na uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) i święto Chrztu Pańskiego”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s