Początki niedzieli Laetare związane są ze zmieniającym się kształtem Wielkiego Postu. Zanim w 1248r. papież Innocenty IV ustalił 40 dniowy okres postu, czas pokuty rozpoczynał się… od poniedziałku następującego po IV niedzieli dzisiejszego Wielkiego Postu. Stąd była ona ostatnim „przedpostnym” dniem.
W Ogólnym Wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego możemy znaleźć wzmiankę o możliwości zastosowania kwiatów w przestrzeni kościoła:
Zakazuje się przyozdabiać ołtarza kwiatami w okresie Wielkiego Postu. Wyjątek od tej zasady stanowią: niedziela Laetare (4. niedziela Wielkiego Postu), uroczystości i święta. Dekoracja kwiatowa zawsze winna być umiarkowana.
OWMR, 305
Kolorem liturgicznym stosowanym w niedzielę Laetare jest kolor różowy. W kompozycjach możemy nawiązać również do okresu Postu w jakim się znajdujemy, poprzez zastosowanie fioletowych akcentów.
W aranżacji na pierwszym zdjęciu w zostały wykorzystane storczyki z rodzaju Cymbidium. Są one bardzo trwałe, długo wytrzymują w kompozycjach. Są też odporne na niskie temperatury. Można je zakupić w formie gałązkowej, jak na poniższych zdjęciach, ale w kompozycjach nie zawsze musimy używać całej gałązki. Wystarczy je „zafiolkować”, odcinając pojedyncze kwiaty i instalując w fiolce z wodą.
W celu zainstalowania kwiatów cymbidium podobnie jak na pierwszym zdjęciu, powinniśmy wybrać zieloną fiolkę z wydłużoną dolną częścią, podobną do szpikulca.

Aby uzyskać „plamę” akcentowanego koloru, możemy użyć również kwiatów w odmianach gałązkowych (np. koreanki, goździka).
- Kompozycja na niedzielę Laetare z różowo-białych koreanek z dodatkiem zatrwianu i salalu, aranżacja: Małgorzata Kuś, foto: Jarosław Kuś
Ci, którzy zapoznali się z artykułem nt. Uroczystości św. Józefa, wiedzą jak ekonomicznie poradzić sobie z kompozycjami w czasie, gdy przeplatają się dni w których obchodzimy uroczystości (a których rangę powinniśmy zaznaczyć obecnością kwiatów), z tymi, które ze względu na okres Wielkiego Postu zakazują ich stosowania w przestrzeni kościoła. W Niedzielę Laetare po ostatniej Mszy Świętej kwiaty powinny zostać wyniesione ze świątyni, by po czasie radości i świętowania poniedziałkowy brak kwiatów na nowo poinformował o trwającym czasie pokuty.
Na koniec jeszcze jedna ciekawostka związana z Niedzielą Laetare, która jest nazywana „niedzielą róż”. Skąd wzięła się taka nazwa? Tego dnia papież święcił w Bazylice św. Krzyża z Jerozolimy złotą różę. Była ona wręczana osobie szczególnie zasłużonej dla Kościoła. A wierni, którzy byli zgromadzeni w świątyni, obdarowywali się nawzajem kwiatami.
Dobrego komponowania! 🙂
Jeśli treść tego artykułu była dla Ciebie przydatna, to możesz pomóc nam dotrzeć z nim dalej, klikając niżej w ikonkę udostępniania lub dając nam like na fanpage’u Ośrodka Formacji Liturgicznej w Zawichoście.
Trochę się pogubiłam… Czyli dekoracje mogą się pojawić w kościele 11 marca i stać do 19 marca na świętego Józefa, tak? Zamroczenie mam… proszę mnie sprostować jeśli źle zrozumiałam
PolubieniePolubienie
Dziękuję za czujność. Rzeczywiście, uroczystość św.Józefa wypada w kolejnym tygodniu po niedzieli Laetare. W treści artykułu już poprawione 🙂
Więc, prawidłowo, kwiaty ściągamy w niedzielę, przechowujemy przez tydzień poza świątynią do poniedziałku i wtedy wystawiamy je na uroczystość św. Józefa.
PolubieniePolubione przez 1 osoba