Kwiaty w kościele na niedzielę Laetare (IV niedzielę Wielkiego Postu)

Laetáre, Ierúsalem! – Wesel się, Jeruzalem! Od tych słów introitu, czyli antyfony na wejście bierze nazwę IV Niedziela Wielkiego Postu. Kościół wzywa nas do radości, a jej wyrazem w liturgii jest m.in pojawienie się kwiatów i różowego koloru ornatów.

Kwiaty Wielki Post, dekoracje niedziela laetare, kwiaty przy ołtarzu, kompozycje z różowych kwiatów

Początki niedzieli Laetare związane są ze zmieniającym się kształtem Wielkiego Postu. Zanim w 1248r. papież Innocenty IV ustalił 40 dniowy okres postu, czas pokuty rozpoczynał się… od poniedziałku następującego po IV niedzieli dzisiejszego Wielkiego Postu. Stąd była ona ostatnim „przedpostnym” dniem.

W Ogólnym Wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego możemy znaleźć wzmiankę o możliwości zastosowania kwiatów w przestrzeni kościoła:

Zakazuje się przyozdabiać ołtarza kwiatami w okresie Wielkiego Postu. Wyjątek od tej zasady stanowią: niedziela Laetare (4. niedziela Wielkiego Postu), uroczystości i święta. Dekoracja kwiatowa zawsze winna być umiarkowana.
OWMR, 305

Kolorem liturgicznym stosowanym w niedzielę Laetare jest kolor różowy. W kompozycjach możemy nawiązać również do okresu Postu w jakim się znajdujemy, poprzez zastosowanie fioletowych akcentów.

W aranżacji na pierwszym zdjęciu w zostały wykorzystane storczyki z rodzaju Cymbidium. Są one bardzo trwałe, długo wytrzymują w kompozycjach. Są też odporne na niskie temperatury. Można je zakupić w formie gałązkowej, jak na poniższych zdjęciach, ale w kompozycjach nie zawsze musimy używać całej gałązki. Wystarczy je „zafiolkować”, odcinając pojedyncze kwiaty i instalując w fiolce z wodą.

800px-Cymbidium_Kirby_Lesh_at_the_Pacific_Orchid_Exposition_2010

Cymbidium_rose_inflorescence_FR_2014

W celu zainstalowania kwiatów cymbidium podobnie jak na pierwszym  zdjęciu, powinniśmy wybrać zieloną fiolkę z wydłużoną dolną częścią, podobną do szpikulca.

613uw2zfYSL._SL1500_
Storczyki cymbidium możemy fiolkować w powyższy sposób. Źródło: amazon.com

Aby uzyskać „plamę” akcentowanego koloru, możemy użyć również kwiatów w odmianach gałązkowych (np. koreanki, goździka).

Dekoracje Wielki Post
Kompozycja na niedzielę Laetare z różowo-białych koreanek z dodatkiem zatrwianu i salalu, aranżacja: Małgorzata Kuś, foto: Jarosław Kuś

Ci, którzy zapoznali się z artykułem nt. Uroczystości św. Józefa, wiedzą jak ekonomicznie poradzić sobie z kompozycjami w czasie, gdy przeplatają się dni w których obchodzimy uroczystości (a których rangę powinniśmy zaznaczyć obecnością kwiatów), z tymi, które ze względu na okres Wielkiego Postu zakazują ich stosowania w przestrzeni kościoła. W Niedzielę Laetare po ostatniej Mszy Świętej kwiaty powinny zostać wyniesione ze świątyni, by po czasie radości i świętowania poniedziałkowy brak kwiatów na nowo poinformował o trwającym czasie pokuty.

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka związana z Niedzielą Laetare, która jest nazywana „niedzielą róż”. Skąd wzięła się taka nazwa? Tego dnia papież święcił w Bazylice św. Krzyża z Jerozolimy złotą różę. Była ona wręczana osobie szczególnie zasłużonej dla Kościoła. A wierni, którzy byli zgromadzeni w świątyni, obdarowywali się nawzajem kwiatami.

Dobrego komponowania! 🙂


Jeśli treść tego artykułu była dla Ciebie przydatna, to możesz pomóc nam dotrzeć z nim dalej, klikając niżej w ikonkę udostępniania lub dając nam like na fanpage’u Ośrodka Formacji Liturgicznej w Zawichoście.

 

 

2 myśli na temat “Kwiaty w kościele na niedzielę Laetare (IV niedzielę Wielkiego Postu)”

 1. Trochę się pogubiłam… Czyli dekoracje mogą się pojawić w kościele 11 marca i stać do 19 marca na świętego Józefa, tak? Zamroczenie mam… proszę mnie sprostować jeśli źle zrozumiałam

  Polubienie

  1. Dziękuję za czujność. Rzeczywiście, uroczystość św.Józefa wypada w kolejnym tygodniu po niedzieli Laetare. W treści artykułu już poprawione 🙂
   Więc, prawidłowo, kwiaty ściągamy w niedzielę, przechowujemy przez tydzień poza świątynią do poniedziałku i wtedy wystawiamy je na uroczystość św. Józefa.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s