Kwiaty na Uroczystość Bożego Ciała i procesję eucharystyczną

Nadchodząca Uroczystość Bożego Ciała w szczególny sposób skupia naszą uwagę na obecności Chrystusa w Eucharystii. Liczne procesje, które przejdą ulicami miast, będą wyrażały dziękczynienie za komunię z Chrystusem. O tym jaką kolorystykę powinniśmy wybrać, komponując kwiaty na tę Uroczystość i na co zwrócić uwagę tworząc ołtarze znajdujące się na drodze procesji przeczytamy w tym artykule.

kwiaty na ołtarz, dekoracje na Boże Ciało

Kolorem szat liturgicznych, przypisanym do Uroczystości Bożego Ciała, jest biel. Należy ją więc utrzymać, wybierając kwiaty do kompozycji w kościele. Nie oznacza to, że kompozycje muszą być zupełnie białe i możemy uzupełniać je kwiatami w innych barwach.
Aktualnie na giełdach kwiatowych znajdziemy wiele gatunków roślin sezonowych o białych kwiatach, np. piwonię (Paeonia sp.), kokoryczkę wielokwiatową (Polygonatum multiflorum), ligustr pospolity (Ligustrum vulgare), które z powodzeniem możemy zestawiać w kompozycjach. Zieleń ciętą możemy urozmaicić funkiami (Hosta sp.). Do dyspozycji są m.in. odmiany o jasnej i ciemnej zieleni, niebieskie, żółte, z białymi wzorami lub obwódkami liścia. Decydując się na wybór funkii zwróćmy uwagę czy ogonek liściowy jest sztywny czy wiotki. Te drugie będzie nam ciężej zainstalować, ponieważ będą się wyłamywać w trakcie wkładania ich do gąbki. Pamiętajmy również, żeby ciąć ogonki pod kątem. Tym zabiegiem nie tylko ułatwimy roślinie pobieranie wody, ale również będzie nam łatwiej wbijać rośliny w gąbkę.

OŁTARZE NA PROCESJĘ BOŻEGO CIAŁA

Jedną z najistotniejszych rzeczy przy tworzeniu ołtarza adoracji, jest stabilne zainstalowanie stojaka, bądź kolumny, na której będzie stał Najświętszy Sakrament. Należy umieścić go w miejscu centralnym i zatroszczyć się o to, aby kapłan bez problemu mógł ustawić na nim monstrancję. Kompozycje kwiatowe również należy odpowiednio zabezpieczyć. Na zewnątrz świątyni panują zmienne warunki, a utrzymanie stabilności najbardziej utrudniają podmuchy wiatru. Szczególnie narażone na przewrócenie są kompozycje z wysokimi kwiatami, np. ostróżką (Delphinium sp.), lilią (Lilium sp.) czy wyżlinem większym, znanym szerzej jako lwia paszcza (Antirrhinum majus). Do stabilizacji aranżacji możemy użyć plasteliny florystycznej lub taśmy, zwanej „kotwicą”.
Pamiętajmy, że w przypadku plasteliny nie ma potrzeby wcześniejszego rozgrzewania jej w rękach, gdyż swoje właściwości posiada już w momencie oderwania jej z rolki. Zarówno plastelina jak i kotwica, jeśli mają być skuteczne, powinny być przyklejane do suchych powierzchni.

Budując ołtarze na trasie procesji warto utrzymać język symbolu, a nie dosłownej ilustracji i unikać stosowania podobizn Chrystusa (np. w tle ołtarza) lub styropianowych hostii, aby nie odciągać uwagi od Jego rzeczywistej obecności w Chlebie Eucharystycznym.

W przypadku kompozycji przygotowywanych na procesję Bożego Ciała nie ma ścisłych reguł co do doboru kolorystyki, gdyż nie są to ołtarze sensu stricto, a ołtarze adoracji. Ponieważ jest to uroczystość w której tematem teologicznym jest obecność Chrystusa w Eucharystii, zasadnym, choć nieobligatoryjnym, wydaje się zastosowanie białego akcentu w tworzonych kompozycjach.

dekoracje ołtarzy na Boże Ciało, kwiaty na Boże Ciało
W kompozycjach zastosowano białego mieczyka, lilię, lwią paszczę, alstremerię, dzwonek irlandzki, pęcherznicę. Wśród zieleni ciętej znajduje się m.in funkia.

Dobrego komponowania!Jeśli artykuł był dla Ciebie przydatny, będziemy wdzięczni, jeśli podzielisz się nim udostępniając go lub dając nam like’a na facebook’u 🙂

2 myśli na temat “Kwiaty na Uroczystość Bożego Ciała i procesję eucharystyczną”

 1. Witam! Z całego serca podziwiam tak piękne kompozycje kwiatowe. Bardzo mi się podobają! Cała ideologia kryjąca się za dekorowaniem jest bardzo szlachetna, nie spodziewałabym się, jak bardzo można nadać temu wybitne znaczenie.
  Serdecznie proszę o słowa wsparcia w mojej wędrówce ku wierze dla zagubionej owcy, która pragnie zbliżyć się do Boga i zostawiam swój adres na bloga, na którego zapraszam. Bardzo potrzebuję pomocy i mam nadzieję na dobre słowo. https://bitterpath.wordpress.com/

  Polubione przez 1 osoba

  1. #bitterpath, miło nam słyszeć taki pozytywny odbiór 🙂 To zawsze cieszy. Tobie również życzymy wielu pięknych momentów na Twojej ścieżce ku Bogu. A jako dobre słowo przyjmij słowa psalmu 37 (Ps 37, 5).
   Pozdrawiamy!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s