Kwiaty na święto Podwyższenia Krzyża Świętego i wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej

W piątek przypada Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, ustanowione na pamiątkę odnalezienia relikwii Krzyża Chrystusa. Kolejnego dnia będziemy wspominać Matkę Bożą Bolesną. Mimo trwającego okresu zwykłego, te dwa wydarzenia kierują mocno nasze myśli w kierunku Kalwarii. W tym artykule zastanowimy się na co możemy zwrócić uwagę przygotowując kompozycje kwiatowe w kościele na ten tydzień.

jakie kwiaty pod krzyżem, jakie kwiaty do kościoła, kompozycje z róż do kościoła
Na wstępie warto zauważyć, że kolorem liturgicznym piątkowego święta jest kolor czerwony. Ta podpowiedź pomoże nam przy wyborze kolorystyki kwiatów na giełdzie. Możemy je skomponować w jednym tonie czerwieni, wybierając pojedynczy gatunek. W tym przypadku na pewno dobrze sprawdzi się celozja, która właśnie ma swój sezon oraz róża lub goździk, który symbolizuje Mękę Pańską.

Ale możemy również zastosować różne natężenia czerwieni, aby „złamać” barwę podstawową. Jaki jest efekt takiego zabiegu pisaliśmy w tym artykule na Zesłanie Ducha Świętego. Pamiętajmy, aby oprócz kolorystyki kwiatów, różnicować tonowo również zieleń ciętą 🙂
Kolejnym elementem na który możemy zwrócić uwagę, jest zaznaczenie tych miejsc, na które wskazuje misterium danego dnia. Zatem szczególnego podkreślenia wymaga krzyż, który znajduje się przy ołtarzu lub który jest elementem prezbiterium (podobnie jak na zdjęciu poniżej). W tym drugim przypadku, oczywiście, o ile jest to technicznie możliwe. Patrząc w kierunku sobotniego wspomnienia, kwiaty mogą podkreślić również ikonę Maryi lub kaplicę Matki Bożej Bolesnej, jeśli taka znajduje się w świątyni).
jakie kwiaty do kaplicy, kompozycje z celozji, kompozycje z czerwonych kwiatów
Aranżacje kwiatowe z celozji grzebieniastej (Celosia argentea cristata). Wykonanie: Małgorzata Kuś, foto: Jarosław Kuś
W kompozycji pod krzyżem, elementem łączącym święto Podwyższenia Krzyża ze wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny Bolesnej może być zastosowanie lilii pomiędzy innymi gatunkami kwiatów. Nawiązując do wiernej i pełnej bólu obecności Maryi na Golgocie.
jakie kompozycje z kwiatów na Podwyższenie Krzyża, kompozycje z liliami
Lilia w kompozycji jako symbol Maryi stojącej pod krzyżem Syna. Wykonanie: Małgorzata Kuś, foto: Jerzy Chuchrowski

 

Życzymy Wam dobrego komponowania!


Treść artykułu spodobała Ci się i była dla Ciebie przydatna? Będziemy wdzięczni, jeśli udostępnisz lub polubisz go na Facebooku 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s