Kompozycje kwiatowe na uroczystość Wszystkich Świętych

W nadchodzącym tygodniu będziemy przeżywać Uroczystość Wszystkich Świętych. Na co możemy zwrócić uwagę tworząc kompozycje kwiatowe na tę radosną uroczystość? Co podpowiada nam liturgia? I na co uważać tworząc kompozycje z chryzantemami?

dekoracje kwiatowe na Wszystkich Świętych, kompozycje kwiatowe z chryzantemy

Kolorystyka Uroczystości

W dniu Uroczystości Wszystkich Świętych obowiązuje biały kolor szat liturgicznych, wyrażający radość, czystość, niewinność, światłość. Jest również oznaką świątecznego nastroju. Element bieli występuje w pierwszym czytaniu z Apokalipsy św. Jana, który opisuje wielki tłum odziany w białe szaty, trzymający w ręku gałązki palmowe [por. Ap 7, 9.13]. Dopiero kolejnego dnia w dzień wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych kapłani zakładają ornaty w kolorze fioletowym, symbolizującym oczekiwanie i pokutę.

Świętość nie jest monochromatyczna, czarno-biała, o czym świadczą historie życia świętych, których wspominamy. Zarówno radość z ich uczestniczenia w chwale Chrystusa, a także mnogość i różnorodność świętych, możemy ukazać za pomocą kwiatów, tworząc wielobarwne kompozycje.

Wybór kwiatów

Można byłoby powiedzieć, że październik chryzantemą stoi i zapewne większość z nas sięgnie w kompozycjach właśnie po te kwiaty. Przemawia za tym mnogość ich odmian, która daje nam bardzo duże możliwości wyboru zarówno pod kątem kolorystyki jak i wielkości oraz formy kwiatostanów (m.in kuliste, pomponowe, półkoliste, parasolkowate, igiełkowe…). Warto to wykorzystać!

Podczas transportowania chryzantemy z giełdy, jak również w trakcie tworzenia kompozycji i ich podlewania, nie zapominajmy, aby obchodzić się delikatnie z jej kwiatostanami. Szczególnie dotyczy to odmian wielkokwiatowych, hodowanych na pojedynczy kwiat. Jeśli przypadkiem oderwiemy z niego kilka płatków, najpewniej rozsypie nam się cały kwiatostan. Z tego powodu zaleca się je transportować w pozycji pionowej.

Chryzantema wielkokwiatowa
Chryzantema wielkokwiatowa

Przykładowe aranżacje

Ponieważ większość liści chryzantemy usuwamy we wstępnym etapie (ze względu na to, że więdną szybciej niż kwiatostan), zalecamy, aby ich deficyt wyrównać kilkoma gatunkami zieleni ciętej. Dzięki takiemu zabiegowi nasze kompozycje dłużej pozostaną świeże. Zaoszczędzimy sobie później pracy na obieraniu nieestetycznych, zwiędniętych liści.

dekoracje kościołów na Wszystkich Świętych, kompozycje kwiatowe z chryzantemą
W kompozycji zastosowano chryzantemy wielkokwiatowe oraz gałązkowe drobnokwiatowe. Z zieleni ciętej wykorzystano salal, liść draceny, tuję, liść gerbery, eukaliptus, trawę (Xerophyllum tenax). Aranżacja: Małgorzata Kuś, foto: Jerzy Chuchrowski

Kwiaty o dużych kwiatostanach, warto połączyć z tymi o drobniejszych, aby całość kompozycji nabrała lekkości. Zastosowanie strzelistej formy przy dużej ilości kwiatów o kulistych kwiatostanach nie tylko „wyciągnie” kompozycje ku górze, ale również pomoże nam zapobiec otrzymaniu efektu „kopki siana”.

Kwiaty na ołtarz, dekoracje na Wszystkich Świętych, kwiaty na Święto Zmarłych, jak ubrać kościół na Wszystkich Świętych
Kompozycje z wykorzystaniem chryzantem pomponowych. Aranżacje: Małgorzata Kuś, foto: Jarosław Kuś

Dobrego komponowania!


Jeśli treść tego artykułu była dla Ciebie przydatna, to możesz pomóc nam dotrzeć z nim dalej, klikając niżej w ikonkę udostępniania lub dając nam like na fanpage’u Ośrodka Formacji Liturgicznej w Zawichoście.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s