Błogosławiony patron zakrystianów

Nie wszyscy wiedzą, że 8 listopada 2018 r. papież Franciszek zatwierdził kult publiczny od niepamiętnych czasów (beatificatio aequipollens) bł. Michała Giedroycia, skromnego i cichego krakowskiego mnicha, który jest m.in patronem zakrystianów, a którego kult trwa nieprzerwanie od ponad 500 lat. Uroczystości dziękczynne za tę beatyfikację odbędą się już wkrótce w Krakowie.

Dziękczynienie za beatyfikację

Uroczystości związane z dziękczynieniem za beatyfikację odbędą się w Krakowie, w kościele Mariackim o godz. 11:00. Do uczestnictwa w tych radosnych obchodach zaprasza rektor kościoła św. Marka, ks. Andrzej Wójcik. Szczególnie kieruje je do zakrystianów i osób troszczących się o świątynie, do których z tej okazji skierował specjalne zaproszenie dostępne w linku obok – Zaproszenie.

Zapraszamy również do oglądnięcia krótkiego (4:26) filmu przybliżającego postać św. Michała http://www.jadwizanki.pl/2019/04/12/film-o-bl-michale/

Beatificatio aequipollens

Decyzja Ojca Świętego potwierdziła, że kult Sługi Bożego trwał nieprzerwanie. W kościele św. Marka odnowił go ks. prof. Wacław Świerzawski (późniejszy biskup sandomierski i założyciel zgromadzenia sióstr jadwiżanek wawelskich), który w 1985 roku świętował wraz z całą parafialną wspólnotą 500-lecie śmierci Michała.

Czym jest beatificatio aequipollens? Jest to tzw. beatyfikacja równoważna, która jest w istocie legalizacją kultu. Na jej podstawie uznaje się, że jeżeli ktoś umarł co najmniej sto lat wcześniej i uważano go za błogosławionego, to potwierdza się jego kult. W takim przypadku nie jest wymagane osobne postępowanie w sprawie cudu.

Decyzja papieża oznacza, że bł. Michał Giedroyć zostaje wpisany do kalendarza liturgicznego oraz zezwala się na oddawanie mu czci w miejscach związanych z jego życiem i działalnością.

Błogosławiony, który pomaga czynić małe rzeczy w wielki sposób

Św. Michał Giedroyć uczy nas pokornego trwania w Bożej obecności i spełniania rzeczy małych w wielki sposób. Ten skromny zakonnik, pełniący w kościele św. Marka w Krakowie posługę zakrystiana, przekazywał ludziom miłość Chrystusa z taką cierpliwością i dobrocią, że garnęli się do niego, prosząc go modlitwę i słowo pociechy. Jest dla nas wzorem służenia Chrystusowi obecnemu w świątyni i w drugim człowieku.

Wiele artykułów nt. nowego błogosławionego znajdziemy na stronie sióstr jadwiżanek – http://www.jadwizanki.pl/patronowie/bl-michal-giedroyc/.  Zachęcamy także do zapoznania się z działalnością Ośrodka Formacji Liturgicznej i Szkoły Zakrystianów, którym bł. Michał Giedroyć patronuje.Jeśli treść tego artykułu była dla Ciebie przydatna, to możesz pomóc nam dotrzeć z nim dalej, klikając niżej w ikonkę udostępniania lub dając nam like na fanpage’u Ośrodka Formacji Liturgicznej w Zawichoście.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: